Regały magazynowe to metalowe meble o niezwykle prostej konstrukcji. Taka budowa sprawia, że są proste w montażu i późniejszej eksploatacji. Jedną z ich największych zalet jest ponadprzeciętna wytrzymałość. To dzięki niej stabilny regał metalowy może doskonale sprawdzić się jako regał przemysłowy w trudnych warunkach fabrycznych lub jako regał garażowy w warsztatach i podobnych punktach usługowych. Sama wytrzymałość regałów wynika natomiast z materiałów, z jakich są wyprodukowane. Z czego zatem i jak wykonane są regały magazynowe, że udaje się uzyskiwać tak trwałe i funkcjonalne meble do użytku przemysłowego, firmowego, prywatnego?
Wszystkie wysokiej jakości regały metalowe oferowane przez producentów takich jak Dodas są produkowane z wysokogatunkowej stali. Odporna na działanie czynników mechanicznych, pozwala tworzyć trwałe regały magazynowe służące przez długi czas. Zastosowanie mocnej stali pozwala przystosować regały przemysłowe do udźwignięcia ciężkich towarów o zróżnicowanych parametrach. Dla zwiększonej odporności w sprzedaży dostępne są regały ocynkowane. Pokryte powłoką cynkową, nadają stali właściwości antykorozyjnych. Dzięki temu zarówno regał półkowy magazynowy, jak i regał paletowy staje się odporny na negatywne działanie wilgoci. Odróżniające się kolorystycznie elementy regałów są malowane proszkowo, co pozwala im zachować barwę na długi czas. Do łączenia poszczególnych części regałów przemysłowych i regałów garażowych wykorzystuje się śruby z nakrętkami samokontrującymi. Kotwy słupów są natomiast przystosowane do trwałego osadzenia w posadzce. W podobny sposób całe regały można dla bezpieczeństwa przytwierdzić do ściany.
Warto zaznaczyć, że standardowy regał paletowy wyraźnie różni się budową od pozostałych regałów metalowych. Jego konstrukcję stanowią stabilne, mocne słupy z ocynkowanej stali giętej, które są połączone z poziomo ułożonymi trawersami zabezpieczającymi palety. Cynkowa powłoka słupów chroni je przed korozją i czyni przydatnymi nawet w kontakcie z cieczami, natomiast zastosowana perforacja ułatwia regulację poziomów przechowywania palet. Słupy są łączone stężeniami montowanymi na śruby, co dodaje regałom sztywności i stabilności. Malowane proszkowo trawersy wyraźnie odróżniają się od reszty mebla, co ułatwia ich zlokalizowanie w celu dopasowania belek do indywidualnych potrzeb. Każdy oferowany regał magazynowy paletowy pozwala na regulację wysokości i wielkości tak, aby optymalnie dostosować je do wielkości składowanych palet.
Sposób wykonania regałów metalowych zależy od ich konkretnego rodzaju. Spore różnice są zauważalne pomiędzy wykonaniem regałów półkowych, paletowych i regałów na koła. Najprostszy w swojej konstrukcji wydaje się być regał półkowy, ponieważ tworzy go jedynie stalowa rama z półkami z płyty wiórowej lub stali ocynkowanej. Każdy poziom można dowolnie modyfikować, zmieniając jego wysokość. Jeśli natomiast chodzi o standardowy regał na koła, to składa się on ze słupów i belek. Przemyślane rozmieszczenie belek pozwala wygodnie wkładać w nie opony lub koła w taki sposób, aby zabezpieczał je ich własny ciężar. Ulokowane dokładnie między belkami, stają się nieruchome i mogą być magazynowane w najdogodniejszej dla nich pozycji. Tu także istnieje możliwość zmiany wysokości i dostosowania mebla do własnych potrzeb. Natomiast metalowy regał magazynowy paletowy to połączenie solidnych, regulowanych słupków z mocnymi trawersami Komplety ram, belek i kotew pozwalają samodzielnie złożyć solidny regał paletowy, który udźwignie nawet do 9 ton obciążenia!
Dobry sklep z regałami powinien postawić na meble metalowe wykonane wyłącznie z wysokogatunkowej stali. Jej odpowiednia obróbka, np. przemyślane, precyzyjne perforowanie, wpływa na trwałość i funkcjonalność regałów. Wyraźnie wpływa to bowiem ich praktyczność, dając możliwość regulacji przy zachowaniu ich początkowej wytrzymałości. Mocne łączenia wydłużają żywotność mebli nawet w przypadku intensywnej eksploatacji i częstej zmiany ustawienia wysokości poszczególnych elementów. Istotne jest, aby w ofercie sklepu pojawiały się regały modułowe metalowe, które dają niemal nieograniczone możliwości rozbudowy regału startowego. Dołączanie segmentów o jednakowej budowie i takim samym wyglądzie to znaczne udogodnienie i inwestycja w stabilność konstrukcji. Masz bowiem pewność, że wszystkie części są do siebie dopasowane i nawet po rozbudowaniu będą tworzyły jedną, solidną całość.
Nie tylko trwały surowiec, z którego produkowane są regały magazynowe, ale też wykorzystane technologie przekładają się na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania metalowych mebli. Niewątpliwym udogodnieniem są metody dodatkowych zabezpieczeń. Kotwy, które pozwalają stabilnie przytwierdzić regał półkowy magazynowy do podłoża, jak również systemy haczyków i śrub, które umożliwiają montaż regału półkowego do ściany, to inwestycja w bezpieczeństwo przechowywanego towaru. Dodatkowo korzystnie wpływa to na bezpieczeństwo pracowników obsługujących magazyn. Przymocowanie regałów pozwala maksymalnie ograniczyć ryzyko ich upadku nawet przy dużym obciążeniu. Dzięki temu na regałach przemysłowych możesz przechowywać wielkogabarytowe towary o dużej masie, a regały na koła mogą pomieścić do kilkudziesięciu kół/opon w jednym segmencie.
Pamiętaj jednak, że w przypadku każdego, nawet najlepiej przymocowanego regału, podstawą jest stosowanie się do wskazań producenta. Obowiązkowo przestrzegaj ograniczeń dotyczących obciążenia pojedynczych półek, segmentów, jak i całych regałów!
Jeśli interesuje Cię trwały, solidny i w pełni funkcjonalny regał magazynowy, warto poznać sprawdzony sklep z regałami, który oferuje zarówno modele półkowe, jak i paletowe dostosowane do Twoich potrzeb. Jedną z marek wiodących prym w tej branży na polskim rynku jest Dodas - producent o wieloletnim doświadczeniu zdobywanym zagranicą. Wszystkie regały znajdujące się w asortymencie Dodas to modele stworzone z połączenia wiedzy, doświadczenia i prawdziwej pasji. Powstają przy wykorzystaniu doskonałej znajomości potrzeb Klienta i z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych. Dodas oferuje regały ocynkowane różnej wielkości i różnego rodzaju. Wybrane modele sprawdzą się jako meble magazynowe, ale też sklepowe, firmowe, a nawet jako prywatne meble do nowocześnie urządzonych domów i mieszkań.
Bez względu na to, do jakiego celu i jakiego pomieszczenia potrzebny jest Ci regał półkowy lub paletowy, przy jego wyborze zwracaj uwagę przede wszystkim na wymiary. Standardową wysokością większości regałów przemysłowych, tak jak i regałów garażowych jest +/- 200 cm. Większe różnice zauważysz w ich szerokości i głębokości. Co ważne, decydując się na regały modułowe metalowe, możesz wybrać regały startowe o określonej szerokości, a następnie rozbudowywać je w miarę potrzeb. Dokupowanie segmentów dodatkowych pozwoli Ci dostosowywać regał np. do rozszerzania asortymentu lub rosnących zapasów w magazynie. Jest to rozwiązanie rewelacyjne do magazynów wszelkiego typu, archiwów, ale też do sklepów, sortowni i wielu małych zakładów oraz fabryk. Wybierając regał półkowy, nie zapomnij też zdecydować o rodzaju wykorzystanych w nim półek. Te z płyt wiórowych sprawdzą się w przyjaznych warunkach, przy stosunkowo niewielkich obciążeniach i w suchym otoczeniu. Stalowe, ocynkowane półki będą idealne do regałów stricte przemysłowych, narażonych na duże obciążenia i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.