Jakie regały przemysłowe wybrać do magazynu?

08-07-2024

Jakie regały przemysłowe wybrać do magazynu?

Umeblowanie magazynów nie wydaje się skomplikowane. Większość z nich, bez względu na to, co jest w nich składowane, wymaga wstawienia regałów przemysłowych. Jako że występują one w wielu rodzajach, należy poważnie zastanowić się nad tym, jakie dokładnie sprawdzą się w danym miejscu. Warto wziąć przy tym pod uwagę charakter obiektu, rodzaj towarów, jakie planujesz na nich składować, a także sposób, w jaki będziesz je obsługiwał. To podstawowe, ale nie jedyne kwestie dotyczące wyboru. Odpowiadamy, jakie regały przemysłowe wybrać do magazynu dowolnego typu.

Regały przemysłowe a metody przechowywania i obsługi towaru

Wybierając konkretny regał przemysłowy, zastanów się, w jaki sposób będziesz zarządzał przechowywanymi towarami. Jeśli będą wyciągane zgodnie z zasadą “pierwsze weszło, pierwsze wyszło”, to warto zastanowić się nad klasycznymi regałami paletowymi. Jeśli natomiast planujesz zużywać materiały w myśl zasady “pierwsze weszło, ostatnie wyszło”, to sprawdzą się tzw. regały push-back. Poza tym weź pod uwagę sposób, w jaki będziesz obsługiwał przechowywany towar. Planując wykorzystanie wózków widłowych, dobierz regały, które są przez nie bez problemu obsługiwane i nie zapomnij przy tym, że dla sprawnego transportu niezbędne są odpowiednie alejki do przejazdu.

Regały półkowe czy paletowe?

Wybór rodzaju regału jest jedną z najważniejszych kwestii. Chodzi tu bowiem zarówno o wygodę przechowywania materiału, jak i jego sprawne składowanie i wyjmowanie. Regały paletowe należą do tych bardziej uniwersalnych, ponieważ można przechowywać na nich rozmaite towary. Problem w tym, że muszą one być paletyzowane, co nie zawsze jest wygodne, a nawet możliwe. Chcąc mieć swobodniejszy dostęp do towaru, wybierz standardowe regały półkowe przemysłowe. Możesz trzymać na nich towary w różnej postaci, pakowane nie tylko w kartony, ale nawet w otwarte segregatory. Możliwość wyboru rozmiaru regału półkowego i modelu z regulowanymi półkami daje Ci możliwość dopasowania mebla do konkretnego rodzaju przechowywanych towarów, ich wielkości i formy. Zarówno w przypadku regałów półkowych, jak i paletowych, koniecznie sprawdź maksymalne obciążenie, by mieć pewność, że są one odpowiednie do materiałów, którymi je zapełnisz.

Regał przemysłowy - z jakiego materiału?

Trwałość i stabilność to oczywiste cechy dobrego regału przemysłowego. Te wymagania doskonale spełniają regały metalowe, a szczególnie regały stalowe i ocynkowane. Ich niekwestionowaną zaletą jest odporność na wilgoć, a do tego na negatywne skutki działania oleju i innych substancji. Możesz więc mieć pewność, że są to regały przemysłowe przystosowane do wykorzystania w różnych warunkach. Dostępne są również regały przemysłowe z półkami z płyty wiórowej. Są to meble doskonałe do przechowywania towarów pakowanych, np. w kartony. Poza tym regał przemysłowy z płyty wiórowej, mimo dużej nośności, swoim designem bardziej przypomina klasyczne meble drewniane, więc jest chętnie wybierany do magazynów częściej eksponowanych, do których dostęp mają choćby sami klienci.

Regał przemysłowy a powierzchnia i warunki otoczenia

Wybierając regał przemysłowy do magazynu, koniecznie musisz wziąć pod uwagę metraż samego magazynu oraz warunki w nim panujące. Dopasowanie regałów do pomieszczenia jest kwestią oczywistą. To od powierzchni, jaką dysponujesz, zależy wielkość i liczba regałów, w które zainwestujesz. To także metraż decyduje o tym, czy wybierzesz regały półkowe, czy regały przemysłowe mieszane, czyli zarówno półkowe, jak i paletowe. Początkowo możesz zdecydować się na segmenty startowe do regałów, a dopiero wraz ze wzrostem potrzeb dokupić do nich segmenty dodatkowe regałów przemysłowych półkowych. Jeśli chodzi o warunki panujące w magazynie, to pamiętaj, że muszą one być właściwe dla przechowywanych towarów. Np. produkty spożywcze mogą wymagać wyboru regałów spełniających restrykcyjne wytyczne sanitarne.