Magazyny, hurtownie, sklepy, punkty przeładunku to tylko niektóre miejsca, w których regały paletowe są nie tyle przydatne, co wręcz konieczne. Są to charakterystyczne regały dostosowane do przechowywania dużych jednostek składowanych na paletach. Najczęściej stanowią je towary drobnicowe w hurtowych ilościach lub towary wielkogabarytowe. Co warto wiedzieć o regałach paletowych, żeby odpowiednio dobrać je do własnego biznesu i w pełni wykorzystywać ich funkcjonalność?
Podstawową cechą wyróżniającą regały magazynowe paletowe jest ich konstrukcja. Są zbudowane jedynie ze słupów i trawersów, a pozbawione półek. Taka forma pozwala na umieszczanie w nich całych palet z towarem i ich odpowiednie zabezpieczenie przed wypadnięciem. Poza tym wszystkie regały magazynowe, zarówno to paletowe, jak i półkowe, są produkowane z odpornych materiałów. Doskonałym surowcem jest stal ocynkowana, która wykazuje się nieprzeciętną wytrzymałością. Przede wszystkim jest dostosowana do dużych obciążeń, przekraczających tonę. Nie jest przy tym podatna na odkształcenia, wgniecenia ani zarysowania. Poza tym warstwa cynku sprawia, że stal jest odporna na działanie wilgoci, oleju i szeregu innych substancji. Nie musisz więc obawiać się o jej korozję.
W poszczególnych branżach sprawdzają się inne regały magazynowe. W niektórych zdecydowanie lepszym wyborem są regały półkowe, w innych przemysłowe regały z półkami płyty wiórowej. Mimo to w każdej branży przy magazynowaniu i transporcie hurtowych ilości towaru przydatne stają się regały paletowe.
W branży motoryzacyjnej regały paletowe są nieocenione. Wynika to głównie w ich wytrzymałości i możliwości dużego obciążenia, gdyż zarówno komponenty wykorzystywane w motoryzacji, jak i gotowe wyroby odznaczają się zwykle dużą masą. Poza tym najczęściej mają też spore gabaryty, dlatego regały paletowe z opcją regulacji trawersów są tu tak funkcjonalne. Aby dostosować je do potrzeb zróżnicowanego materiału, jednocześnie zachowując wytrzymałość regałów, warto wzbogacić je o wypełnienia z nośnej kraty stalowej. Ułatwi to dostosowanie poziomów regału do towarów o różnych parametrach.
W branży spożywczej spotyka się rozmaite rodzaje regałów przemysłowych. Regały półkowe są powszechnie widywane w sklepach i hurtowniach, natomiast regały paletowe są wykorzystywane przede wszystkim w magazynach. Umożliwiają przechowywanie towarów metodą blokową, dzięki czemu bez problemu można uzyskać dostęp do całych partii konkretnego produktu. Dla maksymalnej wygody i sprawności wydawania towarów warto wybierać regały magazynowe paletowe typu drive-in lub przepływowe.
Specyfika branży meblarskiej sprawia, że trudno byłoby sobie wyobrazić jej funkcjonowanie bez wykorzystania regałów paletowych. Wielkogabarytowe towary o nieregularnych kształtach wymagają odpowiedniego przechowywania i transportu. Dla większej wygody i bezpieczeństwa towaru regały paletowe w meblarstwie często mają większą głębokość, a ich poziomy są dodatkowo wyposażone w siatki, poprzeczki i kraty.
Ze względu na swoją wytrzymałość, regały paletowe stalowe są wykorzystywane także w wielu innych branżach. Odgrywają istotną rolę w przetwórstwie przemysłowym, gdzie znaczenie ma nie tylko ich wysoka nośność, ale też odporność na substancje wykorzystywane w tejże branży.
Wybierając regały paletowe, najlepiej od początku mieć świadomość, co będzie na nich przechowywane. Niemniej, dostępność regałów z opcją regulacji pozwala na precyzyjne dopasowanie mebla do składowanego towaru. Warto więc wybrać regał z szerokimi możliwościami kombinacji, dający opcję zmiany wielkości i rozmieszczenia trawersów. Możesz też ewentualnie zdecydować się na segmenty startowe regałów paletowych, a później uzupełnić je o segmenty dodatkowe regałów paletowych. Koniecznie zwróć uwagę na nośność nie tylko całego segmentu, ale też poszczególnych poziomów regału. Poza tym zawsze wybierając regały magazynowe, upewnij się, że posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Dzięki temu masz pewność, że możesz korzystać z nich bez względu na branżę, w jakiej działa Twoja firma.