Sklepy, magazyny, ale też biura i centra logistyczne to najważniejsze obiekty, w których niemal obowiązkowym wyposażeniem są regały magazynowe półkowe. Funkcjonalne meble pozwalają na wygodne przechowywanie towarów, ich ekspozycję, ale też segregację. Żeby jednak regały magazynowe spełniały swoją rolę, należy odpowiednio dobrać ich rodzaj do konkretnych potrzeb. Dowiedz się, jakie rodzaje regałów magazynowych są dostępne na rynku, czym się od siebie różnią i do jakich celów służą.
Jeśli chodzi o design, to regały magazynowe dzielą się przede wszystkim w zależności od materiału wykonania. Skupiając się jednak na ich przeznaczeniu, można wyróżnić regały:
Część z nich jest jednak spotykana bardzo rzadko, co wynika z ich specjalistycznego przeznaczenia i nietypowej konstrukcji. Przykładowo, regały specjalne to grupa mebli, które mają niestandardowy kształt i są przystosowane do przechowywania towarów o niecodziennej formie. Zaliczają się do nich m.in. regały na opony czy regały na beczki. Regały wspornikowe to meble o specyficznym kształcie, przystosowane do przechowywania towarów dłużycowych, np. rur czy belek. Natomiast regały o dużej rozpiętości są przeznaczone do składowania towarów wielkogabarytowych, które nie znajdują się na palecie.
Zależnie od konstrukcji, wyglądu i miejsca wykorzystania regał metalowy magazynowy można zaliczyć do innej grupy tych mebli. Oto krótka charakterystyka najpowszechniejszych regałów.
Jak nietrudno się domyślić, regały biurowe to meble służące głównie do przechowywania i segregacji dokumentów. Poza biurami są używane w większych archiwach. Są dostatecznie niewielkie, żeby bez trudu przechowywać na nich segregatory, teczki czy pudełka teczek z dokumentami. Regały biurowe najczęściej są wtykowe lub wkręcane, a do tego dostępne bywają modele modułowo, nadające się do systemowego powiększenia. Niektóre modele mogą być wyposażone w szuflady lub szafki. Dla większej funkcjonalności można doposażyć je o pojemniki plastikowe segregacyjne.
Do najpopularniejszych mebli magazynowych niewątpliwie należą regały magazynowe półkowe. Pozwalają na przechowywanie towarów w różnorodnej postaci, zarówno w opakowaniach, jak i luzem. Ich prosta konstrukcja pasuje do każdego wnętrza, nie zaburzając jego wystroju. W regałach magazynowych półkowych często istnieje opcja powiększenia mebla poprzez dołączenie segmentów dodatkowych. Dostępność regałów modułowych ułatwia przystosowanie umeblowania do potrzeb zmieniających się na przestrzeni lat. Regały półkowe to najczęściej meble wtykowe lub wkręcane.
Pojemne regały magazynowe paletowe mają charakterystyczną konstrukcję pozwalającą przechowywać towary na paletach. Oznacza to, że mebel musi być kompatybilny z wózkami widłowymi wykorzystywanymi przy składowaniu tychże towarów. Zależnie od miejsca przechowywania ładunku, właściwości ładunku oraz sposobu jego komplementacji wykorzystuje się różne typy regałów magazynowych paletowych. Główne z nich to:
Regałami magazynowymi paletowymi mogą być też niektóre modele regałów dynamicznych.
Regały dynamiczne, jak wskazuje ich nazwa, pozwalają na ruch wybranych elementów mebla. Można je podzielić na regały:
Najczęściej są to modele, w których zastosowano odpowiednie rolki, szyny lub obracające się osie. Daje to dogodny dostęp do regału i ułatwia kompletowanie, wyjmowanie czy przeglądanie przechowywanego towaru.
Regały wielopoziomowe są wyposażone w podwieszane korytarze robocze, które umożliwiają dostęp do półek znajdujących się na dowolnej wysokości. Najczęściej wykorzystuje się je do przechowywania towarów drobnicowych, ale sprawdzają się też np.jako regały na opony. Pozwalają na optymalne zagospodarowanie przestrzeni w pomieszczeniu.
Wybierając regał magazynowy na własny użytek, musisz przede wszystkim określić, co będzie się na nim znajdowało. Od rodzaju trzymanych na nim przedmiotów zależy bowiem pożądana nośność półek. Oczywiście, zwróć też uwagę na gabaryty rzeczy tak, by mieć pewność, że zmieszczą się na półkach danego mebla. Poza tym upewnij się, że rozmiary są dopasowane do odstępów możliwych do uzyskania między półkami. Wybierając regał metalowy magazynowy do przechowywania towarów wielkogabarytowych i ciężkich, przemyśl, jak będziesz je kompletować. W dużej mierze wpłynie na wybór konkretnego typu.