Regały na opony - do salonów, warsztatów i garaży

05-07-2024

Regały na opony - do salonów, warsztatów i garaży

Ze względu na kształt i materiał wykonania opony samochodowe są towarami wymagającymi szczególnego traktowania. Tylko trzymając je w odpowiedniej pozycji, masz pewność, że zapobiegniesz ich deformacjom i uszkodzeniom. To dlatego w salonach samochodowych, warsztatach, ale i w prywatnych garażach warto zdecydować się na profesjonalny regał na opony. Daje on możliwość przechowywania opon w pozycji bezpiecznej, nie wpływającej na ich właściwości i jakość. Tłumaczymy, co wyróżnia regał na opony i jak wybrać ten odpowiedni.

Regały na opony - rodzaje

Na rynku dostępne są regały na opony o różnych parametrach. Podstawowym podziałem jest ten na regały do ciężkich ładunków i lekkie regały półkowe. To właśnie te drugie są najbardziej praktyczną opcją do prywatnych garaży, ale też dogodnym rozwiązaniem do salonów samochodowych czy warsztatów. Poza tym półki na koła różnią się szerokością. Wysokość oscyluje zwykle w granicach 200 cm. Szerokość zależy natomiast od tego, na ile opon lub kół przeznaczony jest mebel. Z uwagi na lepszą stabilność, zazwyczaj jest to niespełna 200 cm, które w niektórych przypadkach można wydłużać o kolejne segmenty mające identyczny rozmiar. Standardowy regał na opony nie potrzebuje zabezpieczeń na przechowywany towar, ponieważ koła i opony są umieszczane pomiędzy dwoma trawersami tworzącymi konstrukcję mebla. Masa opon sama utrzymuje je więc w jednej pozycji.

Półki na opony - stabilność i funkcjonalność

Ze względu na wagę opon czy kół, półka na koła musi być wykonana z odpowiedniego materiału. Obciążenia, do jakich przystosowane są regały na opony, wymagają bowiem nieprzeciętnej stabilności i wytrzymałości mebla. Nośność jednej, przeciętnej półki takiego regału powinna wynosić co najmniej 200 kg, a optymalnie 250 kg przy założeniu, że zmieści się na niej ok. 5-8 sztuk opon. Jeśli chodzi o nośność całego regału na opony, to przy 3 poziomach półek zazwyczaj wynosi ona do 1500 kg. Warto podkreślić, że w przypadku wysokiej jakości regałów stalowych są to dane dotyczące mebla wolnostojącego, który nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń w postaci montażu do ściany.

Bezpieczne i trwałe regały na opony

Wszystkie regały na koła samochodowe, opony lub felgi powinny pochodzić od sprawdzonych producentów. Istotne, aby posiadały odpowiednie certyfikaty dopuszczające je do użytku z tak wymagającymi towarami, jakimi są opony i koła. Decydując się na określony mebel, upewnij się, że półka na opony spełnia także wszelkie inne normy bezpieczeństwa. Najczęściej chodzi o zgodność regałów z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy, wymogami przeciwpożarowymi, a nawet tymi wynikającymi z przepisów budowlanych. Ważne jest również, aby montaż regałów na opony był prosty i bezpieczny. Dla własnego komfortu warto wybrać półki na opony, do których montażu nie potrzeba specjalistycznych narzędzi.

Jak wybrać regał na opony?

Wybierając półki na opony, należy skupić się na ich wymiarach i materiale, z jakiego są wykonane. Te cechy bezpośrednio przekładają się na wytrzymałość mebla. Bez względu na to, czy planujesz nabyć regały na koła samochodowe, czy też same opony, powinny one być równie trwałe i stabilne. Świetnie sprawdzają się regały stalowe. Aby uniknąć problemów z korozją czy reakcjami wynikającymi z kontaktu z olejem, warto wybrać stal ocynkowaną. Ze względów praktycznych półka na koła powinna mieć szerokość uniwersalną, odpowiednią do opon w różnym rozmiarze.

Zwróć też uwagę na możliwość regulacji półek na opony. Dopasowanie poziomu półek do swoich potrzeb ułatwia wyciąganie i odkładanie opon oraz kół. Jeśli dopiero rozpoczynasz biznes, w którym półki na opony będą przydatne, najlepiej wybrać segment startowy, do którego wraz z rozwojem firmy, będziesz dokupować dodatkowe regały na opony. Możliwość wydłużania półek jest szczególnie przydatna w salonach samochodowych, warsztatach i punktach wulkanizacyjnych.