Chociaż regały metalowe wydają się mieć prostą konstrukcję, to jednak zarówno składanie regałów magazynowych, jak i demontaż regałów wymaga wprawy i pewnej wiedzy. Niezwykle istotna jest też szczególna ostrożność, ponieważ montaż regałów magazynowych wiąże się z operowaniem sporych rozmiarów elementami, które mogą zaburzać równowagę pracownika. Chcąc mieć gwarancję właściwego wzniesienia regałów, warto zlecić to zadanie profesjonalistom. Jeśli jednak decydujesz się na samodzielny montaż lub traktujesz go jako obowiązek podwładnych, musisz zadbać o bezpieczeństwo takich prac.
Montaż regału przemysłowego nie jest łatwy, lecz w pełni możliwy do wykonania. Podobnie składa się bowiem regał garażowy, lecz model magazynowy jest większy i czasem bardziej złożony. Podstawę samodzielnego działania stanowi instrukcja montażu regałów magazynowych. Montuje się je dość podobnie, jednak do każdego modelu warto mieć dokładną instrukcję opracowaną przez jego producenta. Do instrukcji montażu i użytkowania powinna zostać dołączona dokumentacja zawierająca informacje na temat dopuszczenia regału do użytku, zasad bezpieczeństwa składania i obsługi oraz limitów masy przechowywanych na nim towarów.
Prawidłowy montaż regałów magazynowych wymaga uprzedniego przygotowania. Przede wszystkim należy wykonać pomiary sprawdzające, czy wszystkie elementy zmieszczą się w zaplanowanym miejscu. Powinno się też sprawdzić odchylenie posadzki od poziomu. Natomiast na każdym etapie składania regału zaleca się sprawdzać czy żadna część regału nie odchyla się od pionu.
Pierwszym i najważniejszym krokiem w montażu regałów przemysłowych jest przytwierdzenie podstawy do posadzki. Dla stabilności i bezpieczeństwa późniejszego użytkowania regału zaleca się przymocowanie jej za pomocą trwałych śrub. Właściwie zamontowana podstawa pozwoli uniknąć przechylania nawet pod maksymalnym obciążeniem konstrukcji.
Drugim etapem składania regałów magazynowych jest postawienie słupków. Wszystkie słupki muszą być połączone śrubami ze sobą oraz z podstawą regału. Solidność łączeń jest tu równie ważna, co w przypadku przytwierdzania regału do podłogi. Identycznie wpływa bowiem na późniejszą stabilność mebla.
Ostatnim etapem jest przymocowanie półek. Ich połączenie z ramą regału może nieco różnić się w zależności od materiału, z jakiego wykonane są półki. Modele z płyt wiórowych mogą być przywiercone, podczas gdy półki stalowe są mocowane prostszym systemem montażowym. Może się on nieco różnić zależnie od rodzaju i marki mebla.
Oczywiście, wygodną alternatywą dla samodzielnego montażu regałów magazynowych jest składanie regałów magazynowych przez wyspecjalizowanych robotników. Takie usługi są najczęściej świadczone przez samego producenta. Istnieją również firmy oferujące montaż i demontaż regałów magazynowych. Posiadają one zwykle uprawnienia do obsługi wózków widłowych, podnośników i innych urządzeń, które mogą w znacznym stopniu ułatwić i przyspieszyć postawienie lub rozebranie regału. Koszt takiej usługi jest zależny od wielkości regału, jego złożoności i czasu poświęconego na wykonanie zadania. Z tego powodu przed zleceniem usługi, warto poprosić o jej indywidualną wycenę. Na pomoc specjalistą warto zdecydować się także przy demontażu. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy chodzi jedynie o przeniesienie, a nie likwidację magazynu lub hali. Specjaliści rozbiorą i złożą regały metalowe szybko, bezpiecznie i bez uszczerbku dla konstrukcji.
Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy to pracodawca jest odpowiedzialny za dopilnowanie prawidłowego wzniesienia i rozbiórki regałów przemysłowych. W tym celu może zlecić prace montażowe firmie zewnętrznej lub uwzględnić je w grafiku wyznaczonych do tego zadania podwładnych. Montaż i demontaż regałów musi być płatny zgodnie ze standardową stawką zawartą w umowie. W razie zlecenia tego zadania podwładnym, pracodawca musi upewnić się, że dostarczona zostanie im instrukcja montażu regałów magazynowych oraz niezbędne do tego narzędzia. Po zmontowaniu regałów każdy z nich powinien zostać opatrzony widoczną informacją na temat dopuszczalnego obciążenia. Pracodawca jest natomiast zobowiązany do pilnowania, czy limit jest przestrzegany.