Regał do sklepu - jaki wybrać?

05-10-2023

Wyposażenie sklepu nie należy raczej do skomplikowanych, a przestronne regały metalowe stanowią jego podstawę. To na nich znajduje się przeważająca część oferowanego asortymentu. Dopasowane do metrażu i specyfiki dostępnych towarów regały półkowe umożliwiają wygodne składowanie i eksponowanie proponowanych produktów. Są również wygodną propozycją dla klientów, którzy zyskują bezproblemowy dostęp do towarów, które mogą w każdej chwili samodzielnie zdjąć z półki. Czy jednak każdy rodzaj regału pasuje do sklepu sprzedającego w dowolnej branży? Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze konkretnych mebli do sklepu i w których punktach handlowych sprawdzą się poszczególne regały metalowe.

Metalowe regały półkowe i ich zalety

W każdym obiekcie przemysłowym, ale też w pomieszczeniach domowych regały metalowe są rozwiązaniem niezwykle praktycznym w użytku. Ich niekwestionowaną zaletą jest wyjątkowa trwałość. Stalowe ramy i mocne półki wyróżniają się nieprzeciętnie dużą nośnością. Standardowe obciążenie półek regałów metalowych sięga min. 1000 kg. Oznacza to, że mogą być w całości pokryte towarem rozmaitego typu i bez problemu go udźwigną. Poza tym prosta konstrukcja sprawia, że metalowe regały sklepowe są proste zarówno w składaniu, jak i ewentualnej rozbudowie. To duży atut, gdyż pozwala na poszerzenie asortymentu lub zwiększenie zapasu dotychczasowego towaru na półkach. Nieskomplikowany design odpowiada też za łatwość codziennej eksploracji. Otwarte półki sklepowe oznaczają łatwy dostęp do produktów, co jest istotne zarówno dla klientów, jak i dla pracowników uzupełniających towar na półkach. Dostępność towarów wpływa na komfort klientów i może zadecydować o ich powrocie do danego sklepu.

Kiedy wybrać modułowy regał do sklepu?

Jak zostało wspomniane dużym atutem regałów sklepowych jest możliwość ich rozbudowy. Dają ją tzw. regały modułowe. Wybierając je, to Ty decydujesz o ich ostatecznej wielkości. Możesz samodzielnie rozbudowywać je wzwyż i wszerz. W razie potrzeby możesz zamontować kolejny segment, uzyskując szerszy regał do sklepu. To także Ty decydujesz o wysokości zawieszenia półek i ich rozmieszczeniu. Dzięki temu regały sklepowe będą w pełni dopasowane do realnych potrzeb sklepu. W dodatku taka opcja pozwala na doskonałą organizację miejsca. Ciągi regałów dostosowane t przestrzeni, jaką dysponujesz, pozwalają optymalnie umeblować pomieszczenie. Dodatkowo metalowe regały do sklepów są wyborem po prostu korzystnym finansowo. Są stosunkowo niedrogie w swojej podstawowej wersji, a do tego pozwalają na dokupienie kolejnych części wyłącznie wtedy, gdy naprawdę ich potrzebujesz.

Jak wybierać regały do sklepów?

Wybierając konkretne regały do sklepów, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oczywiście, najważniejsza jest powierzchnia obiektu oraz rodzaj sprzedawanego w nim towaru. To przekłada się na rozmiar i ilość nabywanych regałów. Odpowiednio dobrane do powierzchni obiektu, gwarantują swobodne poruszanie się po nim. Gabaryty i ciężar planowanych do rozłożenia na półkach produktów wpływają na wybór półek o określonej nośności. Znaczenie ma też prosty system montowania do ściany. Z uwagi na bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i klientów, regały sklepowe zawsze powinny być przytwierdzone do ściany. Rodzaj sprzedawanych dóbr ma także znaczenie dla materiału, z jakiego wykonane będą półki regału do sklepu. W większości sklepów detalicznych najczęściej sprawdzają się te z płyt wiórowych.

Jakie regały do sklepu spożywczego?

W sklepie spożywczym półki sklepowe powinny pozwalać na łatwą ekspozycję pojedynczych produktów. Dzięki temu bez problemu uda się wyłożyć konkretne towary, dając klientom możliwość wyboru dokładnie tego, czego szukają. Istotne jest także, aby regały były dostosowane do towarów rozmaitego rodzaju. Muszą pozwalać na przechowywanie np. ciężkich butelek z napojami, ale też na ustawienie drobnych słodyczy o niewielkiej wadze. Z tego powodu warto wybrać regały z opcją regulacji półek i umieszczania ich na różnych poziomach, w zależności od aktualnej potrzeby. Aby łatwo było dosięgnąć do każdego miejsca na półce, regał do sklepu powinien być stosunkowo płytki, choć jednocześnie długi. Dodatkowo powinien wyróżniać się dużą nośnością tak całych segmentów, jak i pojedynczych półek. Z uwagi na estetykę, warto wybierać regały do sklepu spożywczego z półkami z płyt wiórowych. Bardziej pasują do atmosfery takiego obiektu niż surowe półki stalowe.

Jakie regały do sklepu budowlanego?

Jako że sklepy budowlane oferują bardzo zróżnicowany asortyment, także wybierane do nich regały metalowe nie muszą być jednorodne. Tym bardziej że obiekty tego typu są zwykle wyraźnie podzielone na sektory, w których znajdują się towary o zupełnie innym charakterze. W przypadku ciężkich produktów, jak np. zaprawy, puszki z farbami albo płytki, koniecznie należy wybrać najtrwalsze regały sklepowe o wysokiej nośności. Sprawdzą się tu regały metalowe z metalowymi półkami. Bezwzględnie muszą to być meble nadające się do przymocowania do ściany. Z uwagi na bezpieczeństwo klientów i pracowników taki montaż jest wskazany przy każdym regale w sklepie. Jeśli jednak chodzi o sektory sklepu z lżejszym asortymentem, jak tapety, pianki, styropian, to wystarczające mogą okazać się regały półkowe z płyt wiórowych o mniejszej nośności niż półki metalowe.

Jakie regały do sklepu odzieżowego?

Butiki odzieżowe wymagają najczęściej wykorzystania lekkich regałów plastikowych. Takie meble są nie tylko bardziej stylowe, ale przede wszystkim nie zniszczą detalicznie wyłożonych ubrań. Niemniej, regały metalowe, szczególnie te z płytami wiórowymi, są dobrym wyborem jako meble na ofertę obuwniczą. Są też odpowiednie na towary pakowane w kartony. Poza tym metalowe regały do sklepu odzieżowego okazują się zwykle konieczne na zapleczu i w magazynie. To one służą do przechowywania całych dostaw ubrań, które będą systematycznie wystawiane na sprzedaż, kiedy znikną już te obecnie wyłożone na półkach. Wykorzystywane na zapleczu regały metalowe najczęściej mają metalowe półki dla maksymalnej nośności. Odzież pakowana w kartony może bowiem osiągać sporą wagę. Warto pamiętać, że tak jak w samym sklepie, tak i na jego zapleczu zawsze warto przytwierdzić regały do ściany. Chodzi tu o bezpieczeństwo nie tylko ludzi, ale i samego towaru.

Wybierz regały sklepowe najwyższej jakości

Choć wybór regału do sklepu powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami wynikającymi z charakteru sprzedawanych towarów i z wielkości samego obiektu, to nie wolno zapominać o innych, uniwersalnych kwestiach. Zawsze upewnij się, że dany regał do sklepu jest wykonany z wysokiej jakości surowca. Poznaj producenta takich mebli i jego pełną ofertę. W ten sposób masz szansę dowiedzieć się, czy marka naprawdę przykłada uwagę do detali i do jakości swoich produktów. Dla własnej wygody upewnij się również, że producent dostarcza do regałów zestawy montażowe, a w razie potrzeby gwarantuje pomoc w skręceniu nabytych u niego mebli. Jeśli kupujesz segment podstawowy, dowiedz się, czy segment dodatkowy jest dostępny od ręki, czy wymaga oczekiwania. Przed finalizacją zakupu zapytaj też, czy regały sklepowe posiadają certyfikaty potwierdzające ich dopuszczenie do użytku w obiektach publicznych i czy podlegają gwarancji.