Każdy właściciel i zarządca magazynu musi zdawać sobie sprawę z tego, że przegląd regałów magazynowych to nie tylko kwestia zdrowego rozsądku i dbałości o bezpieczeństwo pracowników. Znowelizowana norma EN 15 635:2008 narzuca prawny obowiązek okresowych kontroli stanu regałów. Powinny odbywać się nie rzadziej niż raz do roku. Co więcej, dokument jasno określa przebieg takiej kontroli. Nie ma więc wątpliwości, że przeglądy regałów magazynowych to nie jest zbędny wydatek, a przede wszystkim przestrzeganie prawa., Przy okazji stanowi cenną inwestycję w bezpieczeństwo pracy podwładnych i sprawne funkcjonowanie magazynu. Co warto wiedzieć o takich przeglądach?
Jedną z podstawowych kwestii jest świadomość, jakie regały do magazynu podlegają obowiązkowym przeglądom. Okazuje się, że do tej grupy należą praktycznie wszystkie metalowe meble wykorzystywane w obiektach przemysłowych, czyli:
Dbając o wszystkie używane regały magazynowe metalowe, przestrzegasz prawa, ale podnosisz też sprawność funkcjonowania magazynu. Zadbane, polskie regały do magazynu dłużej zachowają trwałość, jeśli będą prawidłowo konserwowane, na bieżąco naprawiane i wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Z tego powodu warto dopilnować, aby obowiązkowe, coroczne przeglądy regałów były uzupełniane częstszymi przeglądami dokonywanymi przez pracowników magazynu, ewentualnie serwisantów i techników.
Coroczny przegląd regałów magazynowych powinien być przeprowadzany przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę. W przypadku, gdy w danym zakładzie pracy nie jest zatrudniony pracownik posiadający wymagane uprawnienia, należy zlecić jednorazowy przegląd wyspecjalizowanej osobie z zewnątrz. Powierzanie okresowego przeglądu regałów w ręce specjalisty, który na co dzień nie pracuje w zakładzie, często pozwala na dokładniejszą kontrolę. Osoba z zewnątrz ma bowiem świeże spojrzenie na standardy pracy i łatwiej dostrzega ewentualne nieprawidłowości. Nie ma przy tym obiekcji i jest bardziej wiarygodna w przekazywaniu informacji na zaobserwowanych temat nieprawidłowości. Chcąc mieć pewność, że korzystasz z usług dobrego fachowca, warto skorzystać z rekomendacji producenta regału, który z pewnością zna ekspertów w tej branży.
Sam przebieg kontroli nie jest określony w przepisach prawnych, jednak musi on uwzględniać wszystkie punkty zawarte w instrukcji dostarczonej przez producenta danego regału. Najczęściej są to:
Do niezwykle ważnych elementów przeglądu regałów należy sprawdzenie, czy dopuszczalne obciążenie regału nie jest przekroczone. W sytuacji, gdy nośność regałów przekracza ustalone przez producenta limity, należy bezwzględnie zmniejszyć ilość i masę przechowywanych na nich towarów. Za niedostosowanie się do przepisów grozi kara grzywny.
Ze względu na częstotliwość, z jaką dokonywane są przeglądy regałów magazynowych, można podzielić je na 4 podstawowe grupy.
Przeglądy codzienne leżą w gestii pracowników na co dzień zajmujących się obsługą danych regałów. Powinni oni wzrokowo sprawdzać każdy regał półkowy magazynowy, zgłaszają zaobserwowane nieprawidłowości do zarządcy magazynu. Jeśli chodzi o regał magazynowy paletowy, to zaleca się codzienny przegląd magazynowanych palet tak, aby móc wykluczyć z użycia te uszkodzone.
Przeglądy cotygodniowe powinny być prowadzone przez pracownika odpowiadającego za bezpieczeństwo obiektu. Może to być sam zarządca albo wskazana przez niego osoba. Jej zadaniem jest wzrokowa kontrola regałów na całej ich wysokości, a w przypadku zanotowania nieprawidłowości, ich poprawne określenie i sklasyfikowanie do jednej z 3 grup ryzyka.
Przeglądy comiesięczne także powinny należeć do obowiązków osoby dbającej o bezpieczeństwo użytkowania magazynu. Co miesiąc należy dokonać gruntownej kontroli wzrokowej, łącznie z dokładnym sprawdzeniem wybranych obiektów. Rekomenduje się, aby losowo wybrać regały magazynowe metalowe, które zostaną rozpakowane i precyzyjnie przejrzane. Podobnie jak wcześniej, należy odnotować i poprawnie sklasyfikować ewentualne nieprawidłowości, a dodatkowo sprawdzić, czy poprzednio zgłoszone nieprawidłowości zostały skutecznie usunięte.
Przeglądy półroczne i roczne to kontrole narzucane przez prawo. Ich wykonaniem powinny zajmować się wyłącznie wykwalifikowani pracownicy, najlepiej poleceni przez samego producenta regałów. Są to dokładne kontrole, w których sprawdza się stan i kompletność instalacji regałowych, ich obciążenie, odchylenie, system zabezpieczeń i inne parametry wpływające na jakość i bezpieczeństwo eksploatacji mebla. Poza tym należy sprawdzić poprawność raportów na temat stanu poszczególnych regałów, ale też skontrolować stan wiedzy personelu odpowiedzialnego za obsługę instalacji regałowej.
Istnieje szereg błędów eksploatacyjnych, które regularnie powtarzają się w zarządzaniu magazynami wypełnionymi przez regały metalowe. Do tych najpowszechniejszych należą:
Pokazuje to, że niemal każda codzienna czynność wykonywana w magazynie może doprowadzić do nieświadomego naruszenia konstrukcji regałów. Szczególnym zagrożeniem jest nieostrożne korzystanie ze środków transportu wewnętrznego. Mając świadomość jakiegokolwiek niechcianego kontaktu środka transportu z regałem, zawsze warto zdecydować się na nadprogramowe przeglądy regałów, które pozwolą ocenić stan techniczny mebla i jego zdatność do dalszego użytkowania.
FEM, europejska jednostka zajmująca się kwestią konserwacji w branży przemysłowej, opracowała zasady bezpiecznego użytkowania statycznych instalacji regałowych. Zgodnie z nimi regały do magazynu mogą mieć jeden z 3 stopni uszkodzeń. Do grupy zielonych należą te niewielkie awarie, które wymagają jedynie okresowej kontroli i nie przekładają się na poziom ani bezpieczeństwo pracy. Grupą pomarańczowych uszkodzeń określa się te nagłe i poważne, które wymagają szybkiej reakcji i naprawy. Natomiast do grona czerwonych uszkodzeń zalicza się wszystkie te uszkodzenia, które wymagają, aby regały do magazynu zostały natychmiast naprawione i przywrócone do sprawności lub wykluczone z użytku. Taki podział pozwala z łatwością określić priorytetowe działania naprawcze i konserwacyjne w przypadku każdego typu regałów.