Optymalne składowanie towarów na regałach magazynowych

14-06-2024

Optymalne składowanie towarów na regałach magazynowych

Bez względu na wielkość magazynu i liczbę znajdujących się w nim regałów, konieczne jest wypracowanie optymalnych zasad ich obsługi. Przemyślana organizacja miejsca pozwala na takie składowanie towaru, które umożliwi jego szybkie i efektywne wyjmowanie zawsze wtedy, kiedy będzie potrzebny. Poznaj najważniejsze propozycje na składowanie towarów w magazynie i zdecyduj, które z nich są najlepsze dla Twojej działalności. Następnie wybierz regały, które pozwolą Ci idealnie zorganizować pracę, ułatwiając wykonywanie obowiązków pracownikom, podnosząc ich wydajność i przekładając się na zadowolenie klientów.

Regały magazynowe statyczne

Najpopularniejsze i najprostsze w swojej konstrukcji są regały statyczne półkowe. Składają się jedynie ze słupków, wsporników i półek. Towar można umieszczać na nich ręcznie lub przy użyciu prostych narzędzi. Taki mebel sprawdza się jako regał przemysłowy, ale nadaje się także do wnętrz firmowych, a nawet prywatnych, w tym domowych. Warto wiedzieć, że istnieje kilka typów regałów statycznych i poznać każdy z nich.

Jednostanowiskowe regały magazynowe

Jednostanowiskowe regały magazynowe to po prostu statyczne regały paletowe. Mają niezwykle prostą konstrukcję, którą tworzą jedynie proste ramy z każdej strony. Pozwalają na składowanie towaru ciężkiego i dużego, w tym także na przechowywanie dużej ilości towaru drobniejszego. Są więc świetnym rozwiązaniem np. do hurtowni. Dają otwarty, łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych jednostek.

Rzędowe regały magazynowe

Rzędowy regał magazynowy może występować w wersji do wąskich lub do szerokich korytarzy roboczych. Rzędowy regał przemysłowy do wąskich korytarzy nadaje się do przechowywania towarów różnej wielkości i daje swobodny dostęp do wszystkich przedmiotów znajdujących się na półkach. Chociaż jest przystosowany do wykorzystania w magazynach o niewielkiej powierzchni, to jednocześnie daje szerokie możliwości ewentualnej rozbudowy.

Natomiast regał magazynowy do szerokich korytarzy roboczych sprawdza się w obiektach o dużej powierzchni, np. w halach magazynowych, sklepach wielkopowierzchniowych. Są to regały dostosowane do przechowywania towarów o najbardziej wymagających gabarytach. Same konstrukcje mogą być bardzo rozbudowane, mając niestandardową długość i wysokość. Z tego powodu sprawdzają się np. w sklepach meblowych.

Regały metalowe wjezdne i przejezdne

Jednymi z bardziej praktycznych są regały metalowe wjezdne i przejezdne. Stanowią dobry pomysł na składowanie towaru w magazynie sezonowym, czyli np. w magazynie spożywczym. Są łatwe w ewentualnej rozbudowie. O ile regał przemysłowy wjezdny daje dostęp do wypakowania towaru tylko z jednej strony, to regał przejezdny może być obsługiwany z obu stron, czyli z jednej załadowywany, a z drugiej rozładowywany.

Regał paletowy - dynamiczne magazynowanie palet

Uniwersalnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest regał paletowy. Zdecydowanie ułatwia on organizację miejsca bez względu na rodzaj przechowywanych dóbr. Wystarczy odpowiednio dobrać jego konkretny podrodzaj do towaru, jaki chcesz składować. Ten typ regału także sprawdzi się, jeśli chodzi o składowanie towarów w magazynie sezonowym. Jest również nieoceniony wszędzie tam, gdzie ma miejsce przepływ dużej ilości towarów.

Regał paletowy przepływowy

Regały metalowe przepływowe są doskonałym wyborem do obiektów, w których liczy się sprawne i szybkie działanie. Ich konstrukcja nie wymaga dodatkowych tras transportowych, a specjalne rolki pozwalają na ładowanie towarów z jednej strony i odbieranie z drugiej. Regulacja rolek umożliwia kontrolę tempa transportu. Poza tym regały paletowe przepływowe są wyposażone w separatory, dzięki którym możliwe jest rozdzielenie towarów.

Regał paletowy push-back

Dynamiczny regał paletowy push-back to mebel o prostej budowie i dużej funkcjonalności. Jest skonstruowany w taki sposób, że każda nowo wkładana paleta przesuwa do tyłu tę włożoną wcześniej. Taki mechanizm pozwala na składowanie towaru w magazynie o dużej ilości ładunków, szczególnie w przypadku takich samych dóbr. Poza tym jest on niezawodny wszędzie tam, gdzie liczy się szybki czas obsługi. Wkładanie i wyjmowanie palet ma miejsce z tej samej strony regału.

Regały magazynowe do składowania drobnych elementów

Towary drobne wymagają przechowywania w odpowiednich pojemnikach lub opakowaniach zbiorczych. Najwygodniejsze wydaje się składowanie towaru na regałach półkowych, lecz istnieją też inne opcje magazynowania drobnicy. Alternatywą dla klasycznych regałów półkowych są konstrukcje półkowe wysokiego składowania i wielopoziomowe regały magazynowe. Istnieją też dynamiczne regały magazynowe do drobnych towarów. Zaliczają się do nich regały przepływowe, karuzelowe, windowe oraz przesuwne regały półkowe.