Zmiana opon w samochodach osobowych, ciężarowych i we wszystkich innych wymagających tego pojazdach rodzi potrzebę ich odpowiedniego przechowywania. Najlepiej nadają się do tego specjalne regały na opony. Chcąc ponownie wykorzystać opony w następnym sezonie letnim lub zimowym, należy o nie odpowiednio zadbać. Także właściciele warsztatów i salonów samochodowych muszą pamiętać, jak ważne jest właściwe magazynowanie opon. Aby zachowały swoje właściwości w okresach, kiedy nie są wykorzystywane w pojeździe, powinny znajdować się w pozycji pionowej. Pozwalają na to półki na opony. Dowiedz się więcej o ich wykorzystywaniu i przechowywaniu opon.
Przechowywanie opon samochodowych wydaje się sporym wyzwaniem, gdy przytoczy się pewne statystyki. Otóż Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy donosi, że rocznie na naszym kontynencie wytwarza się aż 5 milionów nowych opon! Aby zachowały swój kształt i inne właściwości, wszystkie powinny być odpowiednio składowane. Najlepsze są do tego specjalistyczne regały samochodowe, na których wygodnie i bez szkody dla produktu można przechowywać koła i same opony. Ich prosta, przemyślana konstrukcja pozwala na magazynowanie opon w pożądanej pozycji i bez ryzyka ich spadnięcia. Jest to zasługą stabilnych belek oraz mocnych trawersów zabezpieczających.
W warsztatach samochodowych, wulkanizacyjnych i salonach motoryzacyjnych nie ma zwykle większych problemów z tym, jak przechowywać opony. Praktycznie każdy punkt tego typu jest zaopatrzony w solidne regały na koła samochodowe. Ze względu na regularne, sezonowe zmiany to jednak opony są produktami najczęściej na nich widocznymi. Specyficzny kształt kół i opon oraz ich spora waga powodują, że każda taka półka na opony powinna być wykonana z trwałej stali, najlepiej ocynkowanej, odpornej na korozję. Solidne regały na opony sprawdzą się w wielu miejscach, także tych prywatnych.
Zarówno kształt, jak i materiał, z jakiego są one wykonane sprawia, że przechowywanie opon wymaga szczególnych warunków. Jako że guma jest wbrew pozorom tworzywem bardzo delikatnym, należy pamiętać o trzymaniu jej w miejscu, w którym panują odpowiednie warunki. Tylko w ten sposób masz pewność, że ogumienie zachowa swoją elastyczność, a opony nadal będą dobrze trzymały się podłoża. To natomiast przekłada się nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na jej bezpieczeństwo.
Aby gumowe opony zachowały swoją gęstość, elastyczność i pełną funkcjonalność, należy przechowywać je:
Równie istotne jest przechowywanie opon w odpowiedniej pozycji. Powinny mieć zapewnione warunki najbardziej zbliżone do tych naturalnych, w jakich znajdują się w na kołach w samochodzie. Jeśli muszą leżeć, to nigdy nie bezpośrednio na posadzce. Podłóż pod nie karton lub przełóż je na paletę. Niemniej, z uwagi na dbałość o koła lub opony, ale też przez wzgląd na porządek i własny komfort, najlepszy jest do tego regał na koła. Odpowiednio ułożone koła i opony będą stały w pionie, bez ryzyka odkształcenia. Umieszczone między trawersami, stabilnie utrzymają się tam dzięki własnej masie.
Kwestia tego, jak przechowywać opony w warsztatach, salonach i magazynach, jest nieco bardziej skomplikowana niż w prywatnych garażach. W przypadku branży profesjonalnie zajmującej się oponami, należy bowiem spełnić jeszcze restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa. Łatwopalność opon zmusza do przestrzegania jasno określonych zasad przeciwpożarowych. Szczególnie przechowalnia opon z dużą ich ilością musi być doskonale zabezpieczona przed ewentualnością pożaru.
Jeśli jednak chodzi o zapewnienie oponom optymalnych warunków składowania, to warto zdecydować się na modułowy regał na koła samochodowe. W razie zwiększenia się potrzeb, można go rozbudowywać o kolejne segmenty. Dla własnej wygody, najlepiej jest sięgnąć po regulowane regały na opony. Dostosowując półki na opony do własnych potrzeb, ułatwisz sobie ich wyciąganie i odkładanie. W przypadku hurtowych ilości, warto wziąć pod uwagę solidniejsze, typowo przemysłowe regały do ciężkich ładunków. Jeśli jednak magazynowanie opon dotyczy jeszcze większej ich liczby, to można również zdecydować się na regały paletowe.
Jeśli nie wiesz, jak składować opony w prywatnym garażu albo piwnicy, warto wybrać kompaktowy regał na koła samochodowe lub wielofunkcyjny regały garażowy. Najmniejsze modele są dostosowane do przechowywania kilku opon/kół na jednym poziomie. Choć ich wymiary są mniejsze, to jednak pojedyncze półki nadal wyróżnia nośność nie mniejsza niż 200 kg. Typowy regał garażowy łączy w sobie funkcję regału na opony z klasycznym regałem półkowym. Dzięki temu optymalnie zagospodarujesz miejsce, otrzymując przestrzeń na właściwe przechowywanie opon oraz półki na składowanie narzędzi, części samochodowych i innych przedmiotów, nawet tych o dużym ciężarze. Na półkach możesz też przechowywać drobne przedmioty w wygodnych pojemnikach segregacyjnych.
Wybierając regał na koła, kieruj się przede wszystkim liczbą sztuk, jakie musisz na nim zmieścić. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą wymagającą składowania kół lub opon, sprawdzi się półka na opony w wersji startowej. Z czasem możesz ją dowolnie poszerzać o kolejne segmenty. Doskonale dobrana, wysokogatunkowa stal sprawia, że mimo rozbudowy regał zachowa stabilność i bez problemu udźwignie nawet dziesiątki kół. Szukając regału na koła samochodowe do prywatnego użytku, rozważ regał garażowy łączący półki na koła ze zwykłymi, płaskimi półkami na dowolne przedmioty. Zawsze pamiętaj, żeby brać pod uwagę najbardziej funkcjonalne regały na opony z opcją regulacji wysokości półek. Zdecydowanie ułatwi Ci to zarówno ściąganie, jak i wkładanie przedmiotów na miejsce.