Oznakowanie regałów magazynowych to zarówno kwestia regulacji prawnych, jak i własnej wygody. Posegregowane towary są łatwiejsze w przechowywaniu, a do tego można je bez problemu znajdować i identyfikować. Istnieje kilka sposobów znakowania zarówno towarów, jak i wykorzystywanych do pracy maszyn. Najczęściej stosuje się do tego etykiety oraz szyldy. Dowiedz się, jak powinny wyglądać oznaczenia regałów magazynowych i jakie korzyści będziesz z tego mieć Ty i Twoi pracownicy.
Zarówno właściciel, jak i zarządca magazynu jest prawnie zobowiązany do właściwego oznaczenia regałów magazynowych, podłóg oraz stropów. Powinny znajdować się na nich informacje dotyczące ich dopuszczalnego obciążenia. Wszystkie regały w magazynie, bez względu na to, czy jest to regał półkowy magazynowy czy regał paletowy, muszą zawierać dane, dzięki którym pracownicy unikną ich przeładowania. W ten sposób etykiety i szyldy na regałach dostosowują je do norm prawnych, a przy okazji pozwalają zachować maksymalne bezpieczeństwo pracy. Regały wypełnione towarami o dopuszczalnej masie nie stwarzają ryzyka zawalenia, będąc bezpieczniejsze dla człowieka, ale też lepiej chroniąc same towary. Jednocześnie trzeba zadbać o to, aby zapełnione regały magazynowe metalowe nie przekraczały dopuszczalnego obciążenia podłóg i stropów w danym obiekcie.
Jako że zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nie regulują tej kwestii, istnieją różne sposoby oznaczenia regałów magazynowych. Można do tego celu wykorzystać specjalnie opracowane systemy znakowania magazynu, które pozwalają określić konkretne miejsce przechowywania towaru, jednocześnie informując o rodzaju samego produktu. Systemy te sprawdzają się głównie w największych magazynach, w który pojawiają się regały magazynowe paletowe, półkowe i namierzenie pojedynczych towarów jest wyjątkowo skomplikowane.
Bez względu jednak na metodę znakowania i wykorzystane do tego materiały, należy stosować się do pewnych norm. Bezsprzecznie należy zadbać o:
Zależnie od rodzaju regałów można oznaczać je na różne sposoby. Uniwersalną metodą są szyldy regałowe i alejkowe, ale też wkręcane tabliczki, samoprzylepne etykiety zawierające kody kreskowe lub kody QR, a regały magazynowe metalowe można wygodnie znakować etykietami magnetycznymi.
W trakcie oznaczania regałów magazynowych warto pamiętać o stosowaniu oznakowań wykonanych z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, ale też na działanie innych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV. Etykiety ani szyldy nie mogą ulegać blaknięciu ani ścieraniu. Poza tym trzeba zadbać o czytelność oznakowań. Im większe są regały magazynowe metalowe, tym większe powinny być tabliczki. Dzięki temu będą dostrzegalne nawet dla osób, które nie mają z nimi na co dzień styczności. Dla lepszej ekspozycji napisów warto zdecydować się na kontrastowe kolory napisów. Ponadto oznakowane regały w magazynie warto uzupełnić o dodatkowe, przydatne informacje, np. te związane z BHP. Można wziąć pod uwagę ostrzeżenia dotyczące niebezpiecznych substancji, towarów łatwo tłukliwych itp.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż oznakowane regały w magazynie to nie tylko wymóg prawny, ale w dużej mierze inwestycja we własną wygodę. Docenią to szczególnie zarządcy magazynów wielkopowierzchniowych, przestronnych, w których znajduje się wiele zróżnicowanych produktów. Zarówno regał półkowy magazynowy, jak i paletowy będzie dużo prostszy do zidentyfikowania, jeśli odpowiednio, czytelnie go opiszesz. W ten sposób usprawnisz pracę swoją oraz wszystkich swoich pracowników. Dobre oznakowanie regałów magazynowych przyspiesza znajdowanie oraz odkładanie towarów we właściwe miejsce. Zaoszczędzony czas często przekłada się natomiast na oszczędność pieniędzy. Pozwala też szybciej obsługiwać klientów, wpływając na ich zadowolenie i zwiększając szansę ich ponownego skorzystanie z oferty.